عوارض قرص فلوکستین چیست و چه مواقعی باید مصرف شود؟

همه ی افراد با افزایش سن ممکن است که سطوح مختلفی از کاهش قدرت شنوایی خود را تجربه کنند. اما در افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند در مقایسه با افرادی که از این بیماری رنج نمی برند، احتمال کاهش شنوایی بسیار بیشتر بوده و تقریبا دو برابر می باشد. یکی از تأثیرات بسیار مهم و حائز اهمیت در بیماران دیابتی، تغییر کلاژن در تمامی بافت های بدن می باشد. همانطور که می دانیم کلاژن در بافت هایی مانند غضروف، عضلات، استخوان ها، تاندون ها، پوست و … وجود دارد و قند خون بالا موجب تغییر این ماده در بافت های مختلف بدن می شود. بدن افراد مبتلا به بیماری نوع 2 توانایی استفاده ی بهینه از هورمون انسولین تولید شده توسط خود را ندارد.

از جمله سایر عوامل زمینه ساز دیابت نوع 2 می توان به سیگار کشیدن، افزایش مصرف کسترول، برنامه غذایی سرشار از گوشت قرمز و شیرینی جات و … اشاره کرد. دیابت نوع 2 چیست؟بیشتر افرادی که بیماری دیابت مبتلا هستند به دیابت نوع 2 مبتلا هستند. در دیابت نوع 2 برخلاف دیابت نوع 1 در بدن هورمون انسولین تولید می شود اما بدن آن ها توانایی استفاده از انسولین را ندارد و به این ترتیب قند خون این دسته از افراد نیز بالا رفته و بدن توانایی کاهش آن را ندارد. در نتیجه در صورتی که هورمون انسولین در بدن فرد تولید نشود یا مقدار آن از حد طبیعی کم تر باشد، گلوکز در خون افراد تجمع یافته و قند خون فرد بالا می رود. بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 معمولا در صورت تزریق روزانه ی انسولین دچار مشکل نمی شوند. فلوکستین داروی ضد افسردگی است و جزو گروه داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین است.
در صورت مصرف بیش از حد فلوکستین ، علاوه بر عوارض جانبی فوق ، ممکن است دچار بی ثباتی ، گیجی ، عدم پاسخ به محرک ها ، سرگیجه ، غش و حتی کما شوید. علاوه بر عوارض تازه ذکر شده ، فلوکستین ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز به همراه داشته باشد که در جدول زیر مشاهده می شود. این اثر با انسداد حاد گیرنده های 5HT2A در مراکز خواب ایجاد می شود. برای درک فلوکستین و SSRI های عمومی ، باید بدانید که در مغز یک فرد مبتلا به افسردگی در سطح سلول چه اتفاقی می افتد. رویاهای نامعمول، سردرد، افزایش زمان انزال، اضطراب، خشکی دهان، علائم شبه سرماخوردگی، لرزش، حالت تهوع، عصبانیت، تعریق، خواب آلودگی، عوارض پوستی.
در ادامه ی مطلب قصد داریم به بحث در باره ی دیابت فلوکستین بپردازیم. برای ابتلای یک فرد به بیماری دیابت معمولا مجموعه ای از عوامل محیطی و ژنتیکی دست به دست هم دهند و باعث ایجاد این بیماری در فرد می شوند. همانطور که می دانیم هورمون انسولین در بدن انسان تولید شده و باعث کاهش گلوکز قند خون شده و باعث ذخیره گلوکز در کبد به صورت گلیکوژن می شود.
نکته ی قابل توجه این است که مصرف میوه ها تأثیر چندانی بر افزایش قند خون افراد ندارند اما باید از مصرف زیاد میوه های شیرین نیز خودداری کرد. بنابراین افرادی که متوجه میزان بالای قند خون خود می شوند بهتر است که برخی از نکات را رعایت کنند تا به بیماری دیابت مبتلا نشوند. در این مطلب به بحث در باره ی دیابت فلوکستین پرداختیم و اشاره کردیم که دکتر سلیمی از بهترین پزشکان کشور برای درمان دیابت می باشد.
ه) فلوکستین را می‌توانید همراه با غذا و یا بدون غذا نیز مصرف کنید و با نشانه گذاری و یا یاد آورهایی تمام تلاش خود را انجام داده تا سر موقع دارو را مصرف کنید. ب) مصرف در دوران بارداری باید با احتیاط کامل و زیر نظر پزشک باشد زیرا ممکن است به نوزاد آسیب برساند. 7- سالمندان به دلیل تاثیر این دارو در خونریزی و عدم هماهنگی، باید در مصرف آن احتیاط کنند.
نکته ی قابل توجه این است که علاوه بر کشیدن سیگار، قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت شود. بنابراین اگر سیگار و یا سایر دخانیات را مصرف می کنید بهتر است که مصرف آن ها را کاهش داده و یا در صورت امکان آن را ترک کنید. بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که سطح فعالیت کم تری دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند. نکته ی قابل توجه این است که انجام ورزش و تقویت عضلات باعث افزایش توانایی بدن در استفاده از انسولین و جذب گلوکز خون می شود.
معمولا با مصرف فلوکستین، عوارض گوارشی ،بیشتر از سایر عوارض ممکن است دیده شود. گاهی عوارضی مثل دانه های قرمز پوستی، بیقراری و… هم دیده شود. گاهی هم ممکن است عارضه بیقراری به شکل لرزش دست،خواب آلودگی یا بالعکس بیخوابی ، تعریق و… بروز پیدا کند که در حقیقت همان بیقراری محسوب می شود. یبوست،سوءهاضمه،استفراغ و تهوع،دل درد و اسهال از عوارض مصرف قرص فلوکسیتین است که در مصرف کنندگان بیشتر از سایر عوارض دیده شده است. بی قراری به صورت بی خوابی یا خواب آلودگی، تعریق،تپش قلب و لرزش دست میتواند خودش را نشان دهد. از جمله موارد مصرف فلوکستین یا پروزاک در بهبود علایم سندرم پیش از قاعدگی است ، فلوکستین باعث بهبود هم علایم خلقی و هم علایم جسمانی pms می گردد و هم چنین باعث بهبود عملکرد فرد در این دوره می شود.
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیرنظر داشته باشد. ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا از اثر دارو ظاهر شود و به حداکثر برسد؛ ممکن است بخواهید در طی این مدت پزشکتان ار ملاقات کنید. تب و لرز؛ درد مفاصل یا عضلات ؛ بثورات جلدی یا کهیر؛ مشکل در تنفس ؛ تشنج ؛ علایم افت قندخون (اضطراب ، گیجی ، خواب آلودگی ، عرق سرد، ضربان قلب سریع ، عدم تعادل ، لرزش بدن ، ضعف یا خستگی غیرعادی ، سردرد). تا درمان کامل مشکلات افسردگی یا دیگر مشکلات مرتبط با این دارو ، مصرف را خودسرانه قطع نکنید. هنگامی که قرص فلوکستین استفاده کرده اید از نوشیدن الکل و مصرف ماری جوانا خودداری کنید.
داروهای رقیق کننده خون ، مانند وارفارین (کومادین) و تیکلید (تیکلوپیدین). داروهایی برای درمان اسکیزوفرنی مانند تیوریدازین ، کلوزاپین (کلوزاریل) و هالوپریدول (هالدول). مکانیسم فلوکستین به عنوان DIND همچنین ممکن است به عنوان یک اثر درمانی بر بی اشتهایی و پرخوری عمل کند. فلوکستین مهارگر بازجذب انتخابی سروتونین است هرچند در مقادیر بالاتر می‌تواند بازجذب دوپامین و نوراپی‌نفرین را نیز مهار کند. همچنین آگونیست گیرنده σ۱ (سیگما ۱) و مهارگر کانال کلر وابسته به کلسیم است.
در تاریخ 13 مه 2016 ، از دانشکده پزشکی UNAM بازیابی شده است. قرص فلوکستین ۲۰ برای چیست و استفراغ این اثر به عنوان نتیجه انسداد حاد گیرنده های 5HT3 در هیپوتالاموس ظاهر می شود. SSRI ها گیرنده های سروتونین را در ناحیه somatodendritic مسدود می کنند ، همچنین پمپ های TSER (انتقال دهنده سروتونین) نیز نامیده می شوند. این انسداد از اتصال مولکولهای سروتونین به گیرنده ها جلوگیری می کند و بنابراین سروتونین نمی تواند دوباره زنده بماند (از این رو SSRI ها نامگذاری می شود) و در ناحیه سوماتودندریت باقی می ماند. ما کتابخانه کاکرین ؛ MEDLINE؛ Embase؛ LILACS؛ پورتال جست‌وجوی ICTRP و ClinicalTrials.gov و پورتال جست‌وجوی ICTRP سازمان جهانی بهداشت را جست‌وجو کردیم.

They posted on the same topic

Trackback URL : https://bumpersprout9.bravejournal.net/trackback/9650016

This post's comments feed