انواع تلاوت ها در قرآن کریم

١ ـ اقامه نخستین نماز جماعت در اسلام٢ ـ خروج امام حسین (علیه السلام) از مدینه به... بعثت پیامبرگرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در بیست و هفتم رجب در حالیکه ۴۰... ١ ـ وفات ابراهیم فرزند پیامبرگرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)٢ ـ مرگ معتمد... خلصني يا رب - کربلایی وحید شکری - زمینه شهادت امام موسی کاظم علیه السلام ۹۸ -...
سلام بر تو كه از جانب خداوند حفظ مى شوي ، كسى كه خداوند پيش رو و پشت سر و راست و چپ و بالا و پايين او را با نور خود روشن كرده است . سلام بر تو كه در قدرت خداوند نگاه داشته شده است ، كسى كه خداوند گوش و چشم او را روشنايى بخشيده است . سلام بر تو اى وعده الهى كه خداوند آن را تضمين كرده ، و سلام بر تو اى ميثاق الهى كه خداوند از بندگانش گرفته و بر آن تأكيد كرده است . البته لازم است [ در شرح اين دعا ] به بلاغت بى مانند اهل بيت ( عليهم السلام ) نيز اشاره شود ؛ چرا كه ايشان ، فصيح ترين عرب بودند و لگام زبان عربى و بلكه تمامى زبانها ، در دست آنان است . كه اعتراف مى كنيد به محدوديت و كوتاهى انسان از شكرگزارى خداوند . اعلام مى كنيد كه حق خداوند متعال بسيار بزرگ است و هيچ كس نمى تواند آن را بجا آورد .
من شما را دوست دارم در آن حال كه سپاس خداوند متعال مى گوييد ؛ اعلام مى كنيد كه تمامى نعمتها از جانب خداوند متعال است و مردم را نيز دعوت به چنين اعترافى مى كنيد . اما اين وعده در آيه ، وعده به عذاب است و در زيارت امام زمان ( عليه السلام ) ، وعده به رحمت و گشايش و آسايش . همين مانده كه امام زمان ( عليه السلام ) با ظهورشان ، اين حجت را براى همه مردم در همه عالم تمام كنند . در برخى از نسخه هاى زيارت شريف آل ياسين ، به جاى عبارت ( ( ناصر حقه ) ) عبارت ( ( ناصر خلقه ) ) آمده ، يعنى يارى دهنده مخلوقات خداوند . دعوت به سوى خدا به اين معناست كه از شخصى بخواهى وارد دين خدا شده يا از فرمانهاى الهى اطاعت كند . اما با وجود اينكه اين معجزات را براى مردم مى آوردند و مردم از انجام چنين كارهايى عاجز بودند باز هم تقدير الهى و لطف خدا بر بندگان و حكمت خدا بر اين بود كه اين پيامبران را با اين معجزات بفرستد ، كه در برخى از احوال غالب و در برخى از احوال مغلوب باشند .
اما در روايات شيعه ، احاديث در اين باره بسيار زياد است و ما در كتاب معجم موضوعى احاديثِ امام مهدي ( عليه السلام ) ، فصلى خاص در همين باره جمع آورى كرده ايم . پس ترجمه امام زمان نسبت به قرآن يعنى ايشان علوم قرآن و معجزات و اسرار قرآن را براى مردم نمايان مى كنند و از تمام توانى كه خداوند در قرآن به وديعه نهاده ، استفاده و بهره بردارى مى نمايند . جواب كامل براى تمام اين سوالات را در امام ربّانى خواهد يافت ! اوست كه مىداند خدا از انسانها چه خواسته و براى چه خلق شده اند ، و اراده خداوند در حركات و سكنات او پديدار مىشود . و در تفسير قمى آمده كه آنان همان ائمه ( عليهم السلام ) هستند .
عاطفه و بى احساس ، مانند مرده است و نمى تواند ادعاى ايمان يا درجات بالاى آن را داشته باشد . كه آموزه هاى دينى را به مردم مى آموزد و امّت بايد از او اطاعت كنند . بنابر آنچه كه در اين آيه شريفه آمده ، عذاب حتمى بر ستمكاران اين امت نازل خواهد شد . اما اين عذاب تا زمان معينى به تاخير خواهد افتاد و در نهايت به دست افراد خاصى اعمال خواهد شد . و اينان همان كسانى هستند كه علم الكتاب دارند ، همانان كه كتاب را به ارث برده و ( ( اهل ذكر ) ) هستند . حجيت قرآن كامل نمى شود مگر با مفسّرى رسمى كه عهده دار آن باشد .
بنابرين ، ربّيون گروهى خاص و انتخاب شده از ربّانيون هستند كه به دليل علم و اخلاصشان ، و به اين خاطر كه خود را در راه خدا قربانى مى كنند ، به خداوند متعال منسوب اند . اما اين سخن صحيح نيست ؛ زيرا شخصى كه در آيه مورد مدح قرار گرفته ، همان كسى است كه داراى حق دعوت است ؛ از اين روي ، اين آيه به هيچ وجه بر اين مطلب دلالت ندارد كه مى توان اين حق را به فرد ديگرى واگذار كرد داده مىشود . و ما در اين كتاب ، بنا را بر متن زيارت از كتاب شريف احتجاج گذاشتيم ؛ چرا كه هم مختصر است و هم براى هدف ما كفايت مىكند .
پيمانهاى تو در پيشگاه الهى است و عهد تو به دست خداست و قدرت تو از قدرت خدا سرچشمه ميگيرد . سلام بر تو اى پرچم برافراشته و اى علم نهاده شده و فريادرس و رحمت بيكران و وعدهاى راستين . گفتن اين استغفار در حلّ معضلات سخت زندگى به تجربه رسيده است و گره هاى كور بسيارى از افراد ، با همين ذكر باز شده است ! آنچه مهم به نظر مى رسد تعداد آن است كه در حديث پر بارى سى هزار بار ذكر شده است و اشخاص متعددى با تلاوت آن به اين تعداد ، به حوايج خود دست يافته اند. تلاوت كردن اين نوع استغفار در هر روز ماه شعبان ، روزى هفتاد بار ، موجب نجات يافتن از سختى هاى قيامت است.
اما در اين ميان ، برخى وفا كرده و برخى ديگر در اين راه كوتاهى كرده و لذا مستحق مذمت و عذاب الهى شدند . اين دعا بپردازم تا الفاظ آن ؛ چرا كه نفع اين كار براى عموم مردم بيشتر است . دريغ و دردا بر آن برادرانِ من كه قرآن را تلاوت كردند و استوارش گردانيدند و درباره فرايض انديشيدند و آنها را بر پا داشتند و سنّت [پيامبر] را زنده نگه داشتند و بدعت را ميراندند. به جهاد فرا خوانده شدند و اجابت كردند و به رهبر خويش اطمينان كردند و از او پيروى نمودند [اما اكنون نيستند]. خداوند به دو ملك مأمور او دستور مى دهد كه نامه كردار زشت او را ، هر چه هست ، پاره كنند .
در آخر می‌توانید نقاشی، متن یا شعر مربوط به محتوای پیام را در کلاس نصب کنید و به این ترتیب توجه دانش آموزان را در موقعیت‌های مختلف و زنگ‌های دیگر به پیام قرآنی تدریس شده جلب نمایید. براى يارى شما آماده ى آماده هستم و در دوستى شما اخلاص دارم . از خداوند مى خواهم كه بهترين و برترين آرامش و بركت را به شما عطا فرمايد . سلام بر تو اى آقاى من كه پيشگام امت هستيد و از همه برتر !
مثلا امام صادق ( عليه السلام ) دعاى الياس را به زبان سريانى مى خواندند . استفاده از تعبير ( ( ربّانى ) ) براى امام زمان ( عليه السلام ) ، بنابر همين معناى آخر است ؛ چرا كه علم آن بزرگوار از ناحيه خداوند متعال است ، علمى كه پاينده است و هر لحظه نو مىشود . زيرا آن حضرت از جانب خداوند متعال به هر آنچه كه نياز داشته باشند هدايت مى شوند ( كه معناى كلمه مهدى نيز همين است ) . انواع قرآن كننده اصلى و اعظم الهى خود پيامبر است و بعد از ايشان ، ائمه ( عليهم السلام ) ، اين وظيفه را بر عهده دارند . اما بعد از پيامبر و ائمه ( عليهم السلام ) ، تمام دعوت كنندگان در طول زمان هاى ديگر بايد از ناحيه دعوت كنندگان الهي ، اذن داشته باشند ؛ همانانى كه خود خداوند بدانها اجازه دعوت داده است . نمونه ديگر طلب آمرزش از خداوند كه در روايات متعدّدى بدان سفارش شده است و فضايل زيادى برايش نقل گرديده است ، گفتن « أَتُوبُ إِلَى اللهِ » است ، كه آثار و بركات فراوانى را براى انسان به ارمغان مى آورد.
كار خير و خوب همان است كه شما بدان دستور داده ايد و كار ناشايست همان است كه شما از آن نهى كرده ايد . هركه با شما دشمنى كند بدبخت است و هركه از شما اطاعت كند خوشبخت . سيبويه معتقد است كه ريشه آن « أوية » بوده و جمع آن « آي » و « آيات » و « آياي » و « آياء » است . طبيعت عالم و همچنين آگاهى از تمام علومى كه بشر بدان نيازمند است ، خواهد بود . از شرايط جهاد كه خداوند بر او واجب كرده ، در وجود خود پديدار سازد . هركه با شما مخالفت كند بدبخت است و هركه از شما اطاعت كند خوشبخت خواهد بود .
وآن دل مغرور و متکبری است که به خاطر ظلم و طغيان، از توحيد و طاعت خداوند رويگردان، و زورگو و جبار است . و آن قلبی است که تسليم امر خدا و راضی به قضا و قدر پروردگار است . و آن قلبی است مخلص برای خدا و خالی از کفر و نفاق و هرگونه پستی.

They posted on the same topic

Trackback URL : https://bumpersprout9.bravejournal.net/trackback/9685885

This post's comments feed